5 Nisan Avukatlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Her yıl 5 Nisan Avukatlar Günü olarak kutlanmaktadır. Biz de adaletin savunucuları olan kıymetli avukatlarımıza ithaf edilen bu özel günün nasıl ortaya çıktığını bu içeriğimizde sizlere aktarmaya çalışacağız. O halde sözü daha fazla uzatmadan başlayalım, keyifli okumalar dileriz.

Bilindiği üzere avukatlar, yargı önünde insanların haklarını savunan ve hukuk alanında yol gösterici bir niteliğe sahip olan kişilerdir. Yalnızca hukuk öğrenimi görmüş kişilerin yapabildiği bir meslek olan avukatlık oldukça kutsaldır. Kutsal meslekler arasında sayabileceğimiz avukatlık, elbette ki bir o kadar da zordur.

⚖️ Muhiku avukatlar için tasarlanan en güzel hediyeleri tek bir sayfada topladı! Avukata hediye sayfamızı ziyaret ederek 5 Nisan Avukatlar Günü için avukat yakınlarınıza en güzel ve en anlamlı hediyeyle küçük bir sürpriz hazırlayabilirsiniz.

Peki geçmişten günümüze süre gelen Avukatlar Günü nasıl ortaya çıktı? Gelin bu kutsal mesleğin tarihçesine bir göz atalım.

Avukatlar Günü Tarihçesi

5-nisan-avukatlar-gunu-tarihcesi

Her yıl 5 Nisan Avukatlar günü olarak kutlanır. Bilindiği gibi avukatlar, adalet sisteminin en temel öğelerinden biri olan savunma hakkını temsil eder. Ayrıca avukatlar,  her türlü hukuki meseleyi adalet önünde çözüme kavuştururlar. Oldukça zorlu bir eğitim sürecinin sonunda ise avukatlık ruhsatı alırlar. Peki oldukça değerli bir meslek olan avukatlığın tarihçesi nedir?

Cumhuriyet’in ilanından sonra, 3 Ocak 1934’de İzmir’de Türkiye Avukatlar Birliği toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya katılan baro başkanları Türkiye barolarının aynı çatı altında toplanması gerektiğini belirtmiştir. 5 Nisan’ın Avukatlar Günü olarak kutlanması ise bu toplanma sonunda kararlaştırılmıştır.

Bu önemli toplantıdan sonra, özellikle belirlenen 5 Nisan tarihinin özel bir anlamının olmadığı vurgulanmıştır. Sonraki yıllarda ise 5 Nisan Avukatlar Günü olarak kutlanmıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra ortak bir kararla kutlanan bu özel günü, günümüzde de kutlamaya devam ediyoruz.

Avukatlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

5 Nisan 1958 tarihinde İzmir’de bir toplantı gerçekleşmiştir. 2 gün boyunca süren bir toplantı sonunda Barolar Birliği’nin kuruluş çalışmaları hızlı bir şekilde başlamıştır. İlk olarak kurulan İstanbul Barosu, 5 Nisan 1987’de toplanarak genel kurul toplantısı yapmıştır. Bu önemli karar sonrasında  5 Nisan,  Avukatlar Günü olarak ilan edilmiştir.

Dünden bugüne büyük bir özveriyle kutlanan Avukatlar Günü, hepimiz için oldukça önemli ve anlamlı bir gündür. Adaletin yapı taşlarından olan ve işlerini yasalara uygun şekilde yapan avukatlar, ülkemiz ve bizim için son derece kıymetlidir. 2022 yılında Avukatlar Günü, Salı gününe denk gelmektedir.

Meslek hayatlarında yaşadıkları zorlukları göz önünde bulundurduğumuzda, bütün avukatlara büyük bir saygı duymamız gerekir. Kutlanması gereken bir gün olan Avukatlar Gunu ile sevdiklerinize kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Avukatlar Günü Hediye Önerileri

tatli bir kahve arasi hediye kutusu
Tatlı Bir Kahve Arası Hediye Kutusu

Çoğu zaman, hayatımızda önemli bir yere sahip olan insanların mutluluğunu paylaşmak isteriz. Bunun yanı sıra, önemsediğimiz insanların en özel günlerini de bir hediyeyle taçlandırmak isteriz. Oldukça kutsal bir göreve sahip olan avukatlar için özenle hazırlanan Avukatlar Günü hediyeleri Muhiku’da!

İşte Dünya Avukatlar Günü için tercih edebileceğiniz birbirinden farklı hediye seçenekleri.

Bayan Avukata Hediye Önerileri

Her yıl 5 Nisan’da kutlanan Avukatlar Günü, bayan avukat sevdiklerinize özel bir hediyeyle onları hatırladığınızı göstermenin en zarif yoludur. Avukat sevdiklerimizin bu özel gününde, bazen küçük bir mesaj bazen de anlamlı bir hediye onların mutluluğunu ikiye katlayabilirsiniz.

Tatlı Bir Kahve Arası Hediye Kutusu

5 Nisan Avukatlar Günü’nde sevdiklerinizin yanında olamasanız bile kutlama niteliği taşıyan Tatlı Bir Kahve Arası Hediye Kutusu ile kendilerini değerli hissetmelerini sağlayabilirsiniz.  5 Nisan Avukatlar Günü için avukat sevdiklerinize alabileceğiniz bu özel kutu, içerisinde farklı mutluluklar barındırıyor.

Muhiku’nun Tatlı Bir Kahve Arası Hediye Kutusu içerisinde;

 • Selamlique okkalı Türk kahvesi,
 • Bambu tabaklı porselen fincan takımı,
 • Brownie by Pie 8’li mix box,
 • Siyah tela kasnak kuru çiçek,
 • 4 farklı tütsü ve tütsü kayığı,
 • Son olarak ise hediye notunuz yer alıyor.

Zorlu geçen bir duruşmanın ardından Türk kahvesinin nefis aroması avukat dostunuzun, eşinizin ya da sevgilinizin tüm yorgunluğunu alacak. 8 farklı brownie çeşidi ise kahve keyfine ayrı bir lezzet katacak. Tütsü ve kasnak kuru çiçek avukat yakınınızın bürosuna şıklık ve huzur getirecek.

Erkek Avukata Hediye Önerileri

yenilenen erkege hediye kutusu

Türkiye’nin dört bir yanında adalet düzenini sağlamaya çalışan avukatlarımız, dünyadaki en zor mesleklerden birini icra etmektedir. Bunun yanı sıra avukatlar, bireylerin hak ve özgürlüklerini savunmasında ve hakların korunmasında üstün bir çaba gösterir.

Böylece tüm bunların karşılığı ve emeklerinin teşekkürü olarak 5 Nisan Avukatlar Günü için erkek avukat sevdiklerinize özel bir hediye sunabilirsiniz.

5 Nisan Dünya Avukatlar Günü geçmişten günümüze özveriyle kutlanmaktadır. Dolayısıyla erkek avukat arkadaşlarınız ya da akrabalarınıza mesleki başarılarını kutlayabileceğiniz bir sürpriz hazırlayabilirsiniz.

Muhiku’nun Erkeğe Hediye Kutusu içerisinde;

 • Brezilya Bella Giana filtre kahve,
 • Seramik kupa,
 • Yade kahveli aromaterapi mum,
 • Yade’nin limon kokulu kolonyası,
 • Özel kutusunda siyah roller kalem,
 • Seçeceğiniz bir kitap,
 • Hediye notunuz yer alıyor.

Muhiku’nun Erkeğe Hediye Kutusu ile bu kutsal mesleği icra eden sevdiklerinize özel hissettirebilirsiniz. Ayrıca Avukatlar Günü için yazacağınız anlamlı bir kutlama mesajı ile de sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Bu zarif kutuların içerisinde bin bir çeşit ürünün yer alıyor. Dolayısıyla bu zarif kutu seçenekleri ile avukat sevdiklerinizi sevindirmek oldukça kolay.

Eşiniz, dostunuz, sevgiliniz, arkadaşınız ya da bir akrabanız avukatsa ve Dunya Avukatlar Gunu için özel bir hediye alabilirsiniz. Onların meslekteki başarılarını kutlamak istiyorsanız Muhiku’ya göz atabilirsiniz.

5 Nisan Avukatlar Günü’nde büronuzda çalışan ya da şirketinizin savunuculuğunu yapan kıymetli avukatlara hoş bir jest yapın! 5 Nisan Avukatlar Günü için şirketinize özel bir hediye hazırlamak için kurumsal hediye sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muhiku, özel günleri daha anlamlı kılan hediye seçenekleriyle mutluluğunu taçlandırıyor. 5 Nisan Avukatlar Gunu için hazırlamış olduğu hediye kutularıyla beklentilerinizi fazlasıyla karşılıyor. Ayrıca içinde farklı birçok ürünü barındıran bu kutular, sevdiklerinize mutluluk dağıtıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

dunya-kardesler-gunu
Daha Fazla

Dünya Kardeşler Günü Ne Zaman?

İçindekiler Gizle Kardeşler Günü Nedir?Kardeşler Günü Var mı?Kardeşler Günü Ne Zaman?Kız Kardeşler Günü Ne Zaman?Erkek Kardeşler Günü Ne…