in

14 Şubat Neden Sevgililer Günü Oldu?

14-subat-neden-sevgililer-gunu

Herkesin heyecanla beklediği romantik anların günü olan 14 Şubat’ın neden sevgililer günü olduğunu hiç merak ettiniz mi? Sevgililer günü bizim için sevgililerin birbirlerine hediye aldıkları, kutlamalarını yaptıkları, özel zamanların günü olarak adlandırılsa da bu özel günün tarihte elbette bir yeri var. Bu durumda 14 Şubat neden sevgililer günü oldu diye araştırabiliriz.

14 Şubat’ta Ne Oldu?

Sevgililer Günü’nün tarihteki çıkışına baktığımızda kökeninin Roma’ya kadar uzandığını öğreniyoruz. Roma’ya kadar uzanan 14 Şubat hikayesi Sevgililer Günü olarak yüzyıllardır kutlanmaktadır.

Rivayete göre olay milattan sonra 3. yüzyıla kadar uzanır. Roma imparatoru 2. Claudius, katı kuralları olan ve ülkesini zalimce yöneten bir imparator iken aldığı kararla toplum hayatını etkilemiştir. 2. Claudius’ a göre ülkesindeki en büyük sorun ordusuna asker bulamamasıydı. Savaşlarda asker gücünün az olması sebebiyle asker sayısını artırmak istemekteydi. 2. Claudius asker sayısının az olmasına sebep, askerlerin eşlerini ve ailelerini bırakıp orduya gelmek istememeleri olarak görüyordu. Bu sebeple İmparator, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. 2. Claudius zamanında yaşayan Aziz Valentine isimli papaz bu duruma gizliden müdahale etti. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile yasak olmasına rağmen Roma’daki çiftleri gizlice evlendirmeye devam ettiler. Bu durumdan başlarda imparator 2. Caludius’ un haberi olmasa da öğrendiğinde çiftleri gizlice evlendiren papazları affetmeyeceği belliydi. Nitekim olay bu yönde gelişmiş ve İmparator 2. Claudius bu durumu öğrenince Aziz Valentine önce tutuklandı ardından ceza olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Aziz Valentine milattan sonra 14 Şubat 270 yılında Hıristiyan Şehitliğine gömüldü.

Roma Katolik Kilisesine göre de 14 Şubat Aziz Valentine adına bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple 14 Şubat bazı toplumlarda Aziz Valentin günü olarak bilinmektedir. Batı medeniyetlerinde Valentine kelimesi hoşlanılan kişi ve sevgili anlamlarında kullanılmaktadır.

Orta Çağda 14 Şubat

14 Şubat 496 yılında Papa Gelasisus tarafından Aziz Valetine onuruna kutlama günü olarak belirlenmiştir.

14. yüzyıla ait kaynaklara bakıldığında ise İngiltere ve Fransa’ da 14 Şubat geleneksel kuşların çiftleşme günü olarak bilinir. Bu sebeple sevgililer de birbirlerine sevgilerini dile getirdikleri güzel sözlerin yazılı olduğu kartları vererek birbirlerine Valentine diye hitap ederlerdi.

Yakın Çağda 14 Şubat

19. yüzyılın başlarında ise Amerikalı Esther Howland’ın 14 Şubatta ilk kez Sevgililer Günü kartı göndermesinden sonra toplumsal bir olay olmuş ve Sevgililer Günü daha belirgin şekilde kutlanmaya başlanmıştır.

Günümüzde birçok ülke Sevgililer Günü kutlarken, Özbekistan, Türkmenistan, Endonezya, Malezya, Pakistan, İran’da Sevgililer Günü kutlanmamaktadır. Suudi Arabistan’da ise kutlanmamasının yanı sıra Sevgililer Günü kutlamalarında kullanılan ürünlerin satışı dahi resmi olarak yasaklanmıştır.

Türkiye’de Sevgililer Günü

Peki, Türkiye’de Sevgililer Günü ne zaman kutlanıyor?

Her ne kadar kökeni Roma tarihine dayansa da bizim de ülkemizde de son yıllarda popülerliği artarak kutlanmaya devam eden bir gün halini aldı 14 Şubat. Sevgililer Günü, sevgili çiftlerin birbirine özel olarak zaman ayırmak istedikleri, küs olan çiftlerin barıştığı ve sevgililerin 14 Şubat anısı olarak kalmasını istedikleri hediyelerini birbirlerine verdikleri özel bir gün olarak yaşanmaktadır.

Sevgililer Günü’nün özel bir gün olarak hafızalarımıza yerleşmesinde teknolojinin hayatımızdaki gelişimi önemli rol oynamaktadır. İnternet olanaklarının artması, televizyon reklamlarında, yayınlanan dizi filmlerde sevgililer gününün varlığı çok kez vurgulanıyor. Dolayısıyla bu özel günle ilgisi çok az olan bir insan bile 14 Şubatın Sevgililer Günü olduğunu artık çok iyi biliyor. Bu sebeple de 14 Şubat günü sevgililer birbirlerinden bir beklenti içinde olurken çiftlerden bir tarafın “unuttum” bahanesi pek de geçerli olmayabiliyor. Hatırlanmanın ölçülebilecek maddi bir değeri olmasa da sevgililer gününde sevgilinizi mutlu etmek için küçük sürprizler yapmayı ihmal etmeyin.

Blog’umuzda yazdığımız Sevgililer Günü hediyesi önerileri yazısına göz atarak hem kız arkadaşınıza hem de erkek arkadaşınıza en özel hediye seçeneklerini bulabilirsiniz. Hediyelerinize ekleyeceğiniz minik notlar için de en güzel Sevgililer Günü mesajı örneklerine yer verdiğimiz “14 Şubat Sevgililer Günü Mesajları” başlıklı blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Sevgililer Günü Hediyeniz Muhiku’da!

Sevgililer Günü yaklaşmaya başlamışken sevgilinize ne alacağınız konusunda henüz bir karara varamadıysanız Muhiku bu konuda aradığınızı size verecek. Muhiku’da birbirinden farklı çok çeşitli Sevgililer Günü hediyeleri çok yakında sitede olacak. Sevgiliniz için 14 Şubat Sevgililer Günü’nde romantik hediye kutularından istediğinizi seçebilirsiniz.

Farklı çay ve kahve tadımı yapmaktan zevk alan, dekorasyonla arası iyi olan, kendine bakım yapmaktan hoşlanan bir sevgiliniz varsa hediye kutularına bakarak sevgiliniz için en uygun hediyeyi bulabilirsiniz. Sevgiliniz için de 14 Şubat 2021’in hediyesi Muhiku ile sıra dışı olsun!

Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

    sevgililer-günü-şiirleri

    14 Şubat Sevgililer Günü Mesajları

    sevgililer-gunu-ne-zaman

    Sevgililer Günü Ne Zaman?